Jak spolu s dětmi strávit hezký čas, odpočinout si, pobavit se a třeba se i trošku jeden o druhém něco zajímavého dozvědět? Třeba tak, že budete hrát společenské hry. Vybrali jsme pro Vaši inspiraci několik tipů na hry, které nemají složitá pravidla a jsou zaměřená na komunikaci. U těchto her často ani není důležité, kdo vyhrál.
Povídáme si s předškoláky i s mladšími školáky
Vyzkoušejte hru Povídačky. Má mnoho sympatického: kromě šikovného formátu (zalaminované kartičky spojené kruhovou karabinou), díky kterému jsou ideální na cesty, zaujmou i tématy, které Vám a Vašim dětem nabízejí. S Povídačkami si totiž můžete hrát nejen pro zábavu (rozvíjet postřeh, povídat básničky či zpívat písničky), ale i pro vzájemné poznání. V obou verzích hry Povídačky (Povídačky Kids pro děti 3 – 7 let a Povídačky Junior pro děti 7 – 11 let) najdete na každé kartičce otázku k povídání mezi dospělým a dítětem.
Otázky jsou samozřejmě uzpůsobené věku dětí. S mladšími dětmi si například můžete povídat o tom, čeho se v noci bojí a čeho jste se Vy, když jste byli malí, báli; co dělat, když se dítě ztratí, a jak jste tuto situaci vyřešili Vy, když jste byli malí atp.
Se staršími dětmi můžete diskutovat o tom, za co se na Vás zlobili Vaši rodiče a za co si děti myslím, že se zlobíte Vy; na co nejčastěji zapomínáte, co se Vám ztrácí; o penězích a jejich vydělávání na brigádách… Zkrátka o všem, co může děti zajímat, o čem je dobré si včas popovídat.
Děti ocení, když se i Vy otevřete a podělíte se s nimi o své dobré i horší zkušenosti a zážitky z dětství.
Jak jsi to myslel? Zábavné komunikační hry pro rodiny s dětmi od 8 let
Chcete-li si s většími dětmi užít komunikační hry, ale místo do vlastního života se nořit spíše do světa fantazie. Máme pro Vás hned tři možnosti: hry Symboly, Příběhy z kostek a Dixit.
Hra Příběhy z kostek je založená na vyprávění příběhů. Hoďte sadou devíti obrázkových kostek a tvořte příběhy z unikátní kombinace obrázků (existuje asi 10 miliónů kombinací!). Pravidla si stanovíte sami, ale většinou nemá smysl v této hře soutěžit. Hrát můžete například tak, že si každý hráč hodí kostky a snaží se vymyslet si svůj vlastní příběh tak, aby v něm použil všech devět obrázků z kostek. Jinou možností je tvořit poslečný příběh: první hráč začne vyprávět příběh tak, že si vybere první obrázek a vymyslí si na něj větu. Druhý hráč na něj musí navázat a vytvořit větu s jiným obrázkem z kostek. Dále pokračuje třetí hráč a tak dále.
Příběhy z kostek mají perfektní praktickou velikost, takže si je rádi budete brát s sebou na cesty. Existuje několik tématicky laděných sad kostek, které mezi sebou můžete kombinovat a stále obohacovat své příběhy.
Hry Symboly a Dixit mají mnoho společného (nejen to, že mají obě krásnou grafiku, která nezapře francouzský rukopis jejich tvůrců). V těchto hrách se snažíte vcítit se do myšlení a vnímání ostatních hráčů a vidět svět jejich očima. Kartičky jsou nakreslené tak, aby poskytovaly mnoho různých výkladů.
Hra Symboly od francouzské značky Djeco je určena spíše mladším dětem (od 8 let). Všichni hráči mají v ruce stejné karty a k dispozici jeden stejný symbol. Úkolem hráčů je vybrat ze svých 16 karet dvě, které podle něj vyberou i ostatní hráži (tzn. které podle něj budou nejvíce vyjadřovat to, jak zvolený symbol vnímají ostatní hráči, co se jim k němu asociuje). Z vlastních zkušeností víme, že hra přináší mnohá překvapení v tom, jak zdánlivě banální tvary typu kolečko či čtverec mohou u dětí vyvolávat bohaté asociace a vazby. Také můžeme doporučit jeden krok ve hře, který není popsán v pravidlech hry, ale podle našich zkušeností dává hře velmi zajímavý rozměr, a to: na závěr každého kola si všichni hráči vzájemně řeknou, proč k danému symbolu zvolili právě tyto dvě karty. Svět dětské fantazie se před Vámi odkryje ve své neuvěřitelné bohatosti.
Hra Dixit je určena spíše rpdinám s většími dětem (např. od 10 let). Na rozdíl od hry Symboly má každý hráč v ruce jiné karty. Hráč, který je na tahu, popíše jednu svoji kartu (pokud možno ani ne moc konkrétně, ani ne moc vzletně) a ostatní hráči ze svých karet vyberou tu, která se podle nich také hodí k popisu. Poté se všechny vyložené karty otočí obrázekm vzhůru a hráči tipují, která karta byla ta původní, tj. popsaná hráčem, jenž je na tahu. Karty ve hře Dixit (i ve všešch jejích rozšířeních) jsou velmi poetické a snové, takže nabízejí nekonečné množství interpretací. I v této hře budete překvapeni tím, jak každý hráč má jiné vnímání, jinou fantazii, jiné asociace… Dixit je krásná hra i pro rodiny, skupiny přátel, větší děti i prarodiče…