Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Laryngitida u malých dětí

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


Laryngitida je akutní zánět hrtanu, který je způsobený buď viry (parainfluenza) nebo bakteriemi.

Je to stav, kdy otok a zvýšené prokrvení sliznice hrtanu společně se spasmem hladkých svalů stěny hrtanu může vyvolat závažné zúžení dýchacích cest, která ohrožuje dítě na životě. Jednou z příčin mohou být i tepelné alergie nebo inhalace chemických látek. Nejzávažnější forma bakteriálního zánětu hrtanu je akutní zánět hrtanové příklopky- tzv. akutní epiglotitida. Jedná se o život ohrožují stav, který bez zásahu lékaře může skončit tragicky. Toto onemocnění postihuje nejčastěji děti do 3 let. Čím je dítě mladší, tím závažnější může být průběh onemocnění.

Příznaky laryngitidy:

Jsou to především příznaky virové infekce, dále tzv. inspirační stridor- dušnost, typický štěkavý kašel, chrapot, až úplná ztáta hlasu- tzv. afonie.

Zvýšený výskyt onemocnění je zaznamenám v podzimních a zimních měsících.

Pro akutní epiglotidu je charakteristický těžký, horečnatý průběh, bolest při polykání, slinění, dušnost a promodrání tělíčka. Také nemožnost se položit na záda z důvodu dušnosti. Dítě vyžaduje polohu v sedě, cítí se tak lépe, je opocené. Zpočátku je neklidné z důvodu dušnosti, později stav přechází do apatie. K tomuto stavu většinou dochází v noci. Dítě večer uléhá bez potíží nebo jen s mírným nachlazením.

Jak se zachovat, když dojde k záchvatu laryngitidy?

První pomoc u tohoto stavu musí být cílená a rychlá. Okamžitě otevřeme okno, dítě posadíme a necháme jej vdechovat chladný vzduch i za cenu, že mírně prochladne. Takto dojde k oplasknutí sliznic. Namočíme plenu nebo prostěradlo a pověsíme je třeba na postýlku, aby dítě vdechovalo vlhký vzduch. Dalším krokem je přivolání rychlé záchranné služby. Pokud si říkáte, že pro tento stav není nutné volat RZP, ale odjet sami do nemocnice, tak je to na zvážení. První důvod, proč nevyjet s autem je to, že během cesty může dojít k závažnému zhoršení stavu dítěte, který sami nedokážete zvládnout, protože nemocnice je ještě daleko. Dalších z věcí, na které byste měli myslet je to, že se jedná o vaše dítě. Tento stav vypadá hrozně, máte o dítě strach, zběsilou jízdou byste mohli ublížit nejen dítěti, sobě, ale způsobit i dopravní nehodu.

Jak ještě dítěti pomoci? Udělat studený zábal na krk, klidně na dítě promlouvat. Snažit se sám uklidnit. Nepanikařit a nezačít hystericky pobíhat. Svůj neklid potom přenášíte na dítě.

Diagnostika laryngitidy:

Lékaž při vyšetření hrtanu vidí zduření hlasivek a sliznice hrtanu. Poté se ještě provede vyšetření krve na známky zánětu- sedimentace, vyšetření C- reaktivní protein.

Léčba:

Ta probíhá podle příčin laryngitidy. Pokud je bakteriální, podávají se antibiotika dle mikrobiologického vyšetření. V případě virových infekcí se léčí příznaky. Podávají se léky snižující teplotu, léky tlumící dráždivý kašel, léky proti alergickým reakcím. V případě epiglotitidy je léčba zajištěna na JIP nebo oddělení anestezilogicko- resuscitačním, dle závažnosti stavu i umělá plicní ventilace.

Péče o dítě v nemocničním prostředí:

Dítě je většinou přijato na jednotku intezivní péče, dle stavu. Záleží na možnostech oddělení. Takto malé dítě by mělo být přijato s matkou nebo nejbližší osobou, na které je zvyklé. Okolí dítěte je nutné vybavit mokrými plenami a prostěradly, aby byl vzduch dostatečně vlhký. Lékař většinou ordinuje inhalace s kortikoidy. Sestra zajistí dítěti žilní vstup, pomocí kterého podává infúze dle potřeby a ordinace lékaře. Sleduje fyziologické funkce, jako je tělesná teplota, puls, okysličení krve kyslíkem, případné bolesti a stesky dítěte, dále také zhoršení stavu – dráždivý kašel, promodrávání, neklid, úzkost. Je nutné aby sestra s dítětem promlouvala v klidu, pohladila. Nabízet dítěti tekutiny dle chuti, do jídla nenutit. Sestra informuje rodiče o všem, co se s dítětem děje. Lékař informuje rodiče o zdravotním stavu dítěte. I oni potřebují uklidnit, protože tento stav vypadá hrozivě, když je to poprvé.

Prevence:

Jistou prevencí mohou být v případě prvních příznaků nachlazení léky proti alergickým reakcím- tzv. antihistaminika.

Zvlhčovat prostředí, větrat krátce, ale intenzivně a často. Všímat si, zda doma nemáte příliš přetopeno a suchý vzduch, který může vznik larygitidy vyprovokovat. Zajistit, aby se dítě pravidelně pohybovalo na čerstvém vzduchu. Choďte ven za každého počasí, byť jen na krátkou procházku. Neexistuje špatné počasí, ale nevhodně zvolené oblečení dítěte. Posilujte u dítěte imunitu zdravou stravou, pohybem a otužováním.

Pokud rodiče kouří, tak ne v místech, kde se dítě pohybuje, protože cigaretový kouř může děti dráždit k suchému kašli.

Tento stav začátkem nástupu do školy většinou vymizí.

Jak postupovat v případě opakujících se laryngitid?

Tyto záchvaty se mohou u dětí často opakovat. V případě, že je to podruhé, už víte, jak se zachovat a jakou první pomoc dítěti poskytnout. Je nutné se poradit s pediatrem, jak dítě ošetřit, jaké léky podat, čeho si všímat. Může vám předepsat čípky Rectodelt 100. Účinnou látkou je Prednison, který tlumí alergickou reakci. V případě záchvatu dítěti zavedeme do konečníku čípek, který zmírní vlastní příznaky laryngitidy. Dále vám lékař může předepsat Dithiaden, lék proti alergii, který podáte dítěti, ten způsobí oplasknutí otoku hrtanu a celkově dítě zklidní. Dalším lékem, který by měl být součástí každé lékárničky jsou léky proti suchému kašli a nosní kapky pro děti dle věku.

První pomoc ve zkratce:

  1. Otevřít okno

  2. mokrý ručník nebo domácí zvlhčovač

  3. zavést čípek Rectodelt 100 do konečníku

  4. podat dle váhy dítěte Dithiaden tabletku

  5. podat léky proti kašli a prokapat nos nosními kapkami

Namístě je také dítě vyšetřit alergologicky a imunologicky. Dávat si pozor na koberce, závěsy, vše co v sobě drží prach.

Zdroj:

R. Juřeníková, J. Hůsková, V. Petrová, D. Tománková, Ošetřovatelství, 2. část, Uherské Hradiště, 1999.

www.pojistenezdravi.cz

www.babyonline.cz

Foto: www.moje-rodina.cz

 

 


Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Doporučujeme navštívit

Zdravá lahev

MojeGalanterka

moje kosmetika

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.



FB stránky

FB skupina

Přidej se