Kutná Hora je opředena nejen bohatou historií a architektonickými skvosty, ale také spoustou pověstí, vykládajících v různých variantách kutnohorské zvláštnosti, taje a záhady. V následujících řádcích uvádíme poměrně málo známou pověst o vzniku kutnohorského stříbra. Text je převzat z útlé knížkyA. Ptáčka a A. Šebánka Kutnohorské pověsti, vydané tiskem a nákladem Karla Šolce v Kutné Hoře někdy kolem roku 1910. Třemi hřbety, o nichž je v pověsti zmínka jsou míněny kopce Kuklík, Sukov a Kaňk.
O kňourovém stříbře
Lucifer, kníže pekla, znal odedávna poklady stříbra, nahromaděné pod třemi vrchy v těch místech, kde nyní leží Kutná Hora. Měl z nich tajnou radost jako lakomec, který nejraději o samotě sobecky se těší z lesklých dukátů. Hlídal své zlato žárlivě, aby na ně ziskuchtiví lidé nepřišli.
Než nic mu nebylo platno jeho hlídání, neboť byla v Čechách ještě jedna bytost, která věděla o skrytých pokladech, A nebyl to nikdo jiný, než kněžna Libuše, který kdysi na Vyšehradě svému lidu věštila o podzemních pokladech v české zemi a prorokovala též, že vidí horu tříhřbetou, ana stříbro ze sebe vydává, jehož hojnost prý bude bez míry.
Lucifer zuřil, že je jeho tajemství prozrazeno. Aby o své stříbro nepřišel, stáhl všechny tři vrchy řetězy a tlačil je do země, aby stříbro hodně hluboko zatlačil. Ale nepodařilo se mu to. Naopak stříbro jako skrze síto se protlačilo ven a vyhřezlo v podobě ryzích stříbrných kadeří a utvořilo tak zvané kňoury.