V roce 1996 začala platit vyhláška MŠMT č. 303/1996 Sb., o školách v přírodě. Nahradila ji vyhláška č. 224/2005 Sb., která zrušila některé vyhlášky v působnosti MŠMT. Aktuálně tedy neexistuje žádná vyhláška, která by se zabývala školou v přírodě komplexně. To znamená, že řízení a organizaci škol v přírodě upravuje shluk nekonečna vyhlášek a zákonů, které níže uvádím. A upozorňuji, že nejsou zdaleka všechny, kterých je možno se dopátrat.
- Zákon 561/2004 Sb.,
- Zákon 471/2005 Sb.,
- Zákon 258/2000 Sb.,
- Vyhláška MŠMT ČR č. 48/2005 Sb.,
- Vyhláška MZ ČR č. 106/2001 Sb.,
- Vyhláška MZ ČR č. 148/2004 Sb.,
- Vyhláška MŠMT ČR č. 107/2005 Sb.,
- Vyhláška MŠMT ČR č. 64/2005 Sb.,
- Vyhláška MŠMT ČR č. 108/2005 Sb.,
- Vyhláška MZ č.410/2005 Sb.
Pojďme se tomu podívat blíže na zoubek a odhalit opravdu nutné základy, bez jakých se nepohneme. Kontaktovala jsem firmu Novach s. r. o., která se zabývá organizováním škol v přírodě a jiných školních pobytů, zda-li by se nepodělili o své zkušenosti s tímto tématem. Obchodní zástupce firmy, pan Tomáš Synek mi vypracoval krátký a výstižný manuál bez kterého se neobjede prý ani jedna kontrola z KHS na škole v přírodě.
“Manuál”
Povinnosti subjektů (ZŠ, MŠ, firem, aj.), které vysílají děti na školu v přírodě, ukládá především zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.
Příklady:
Měsíc před konání školy v přírodě ohlásit KHS v místě konání ŠvP následující:
- termín a místo konání
- počet dětí
- způsob zabezpečení pitnou vodou
- způsob zajištění stravování
*pozn.: V případě, že pitná voda není dle § 3 odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb., musí být součástí hlášení na KHS protokol o rozboru pitné vody.
Na ŠvP je možné vyslat jen dítě, které:
- Je zdravotně způsobilé k účasti na ní a podrobilo se stanoveným pravidelným očkováním, nebo má doklad, že je proti nákaze imunní, nebo že se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Zdravotní způsobilost dítěte posuzuje a posudek vydává odkaz č. 3 praktický lékař pro děti a dorost, který dítě registruje. Posudek má platnost 1 roku od data vystavení, pokud během této doby nedošlo ke změně zdravotní způsobilosti dítěte.
- Nejeví známky akutního onemocnění.
- Ve 14 kalendářních dnech před odjezdem do školy v přírodě nepřišlo do styku s fyzickou osobou nemocnou infekčním onemocněním nebo podezřelou z nákazy, ani mu není nařízeno karanténní opatření.
*pozn.: K této administrativě slouží formulář posudek o zdravotní způsobilosti dítěte a druhý je formulář bezinfekčnosti, který je třeba vyplnit až v den odjezdu.
Fyzických osob při škole v přírodě:
- Fyzické osoby jako dozor nebo zdravotník, musí být k této činnosti zdravotně způsobilé. Zdravotní způsobilost posuzuje a posudek vydává praktický lékař.
*pozn.: Nevztahuje na pedagogické a zdravotnické pracovníky. (Co je pedagogický/zdravotnický pracovník? A jak tuto skutečnost dokázat kontrole z KHS? Tyto dvě otázky si zaslouží v budoucnu samostatný článek k pobavení.)
Fyzické osoby činné při stravování:
- zdravotní průkaz
- znalosti nutné k ochraně veřejného zdraví
Zdroje:
- webová prezentace Krajské hygienické stanice Královéhradeckého kraje, www.khshk.cz
- webová prezentace serveru, www.sbcr.cz
- webová prezentace firmy Novach s. r. o., www.novach.cz
- obchodní zástupce, Tomáš Synek