Přemýšlíte, jak správně vybrat mateřskou školku, aby se v ní vaše dítě nebálo, těšilo se do ní, získalo ty správné sociální vazby a rozvíjelo se? Sledujte nejen reference od známých a vzdělání učitelek, ale také výchovně vzdělávací program, kterým se škola řídí. Jednou z možností je Montessori školka.
Okamžik, kdy má jít dítě do školky je stresující a to nejen pro dítě, ale také pro jeho matku. Jak vybrat tu správnou školu, aby se tam dítěti líbilo, vzdělávalo se a přichystalo se tak na dlouhé roky studia a sebe rozvoje?
Metoda Montessori vychází z filosofie, že se dítě věnuje činnostem, které ho zajímají a jeho okolí mu nové poznatky a dovednosti pouze pomáhá rozvíjet, ale do ničeho ho nenutí. Tuto metodu vyvíjela italská lékařka a pedagožka Maria Montessori, na základě pozorování dětí a jejich potřeb. Proslavila se výrokem, který zněl „Pomoz mi, abych to dokázal sám.“
Žádný stres a chuť se učit
Zakladatelce vzdělávacího programu se podařilo zjistit, že děti, které nikdo nenutí ke konkrétní činnosti, se snadno učí věcem, které si samy vyberou a to mnohem rychleji a bez stresu, v porovnání s klasickými učebními metodami.
V Montessori třídě je prostor uspořádaný do koutků, nejsou zde žádné lavice, ve kterých by dítě mělo sedět, zároveň neexistují žádné vyučovací hodiny, závisí na dítěti, jak dlouho u vybrané činnosti chce setrvat. Součástí výuky jsou i skutečné aktivity, které dítě v životě využije, třeba péče o rostliny nebo praní prádla. Děti pracují se svou kreativitou, rozvíjí svoji osobnost a učitel je jim pouze průvodce.
Montessori systém má své speciálně vyvíjené pomůcky, jako jsou například nejrůznější stavebnice a hry pro pochopení počtů, naučení barev či rozvíjení zvukových vjemů.
Příprava na školu a další bonusy
Montessori školka je pro děti dobrou přípravou na školu a další roky studia. Děti se naučí soustředit, a protože je nikdo při práci neruší, naučí se i dotáhnout věci do konce. Montessori školky přistupují k dětem jako jedinečným bytostem a nenutí jim unifikované hry. Každé dítě si najde, co ho baví a zajímá a vyučující mu pomáhá s dalším rozvojem.
Některé Montessori školky, jako například brněnské Montessori Semínko nabízí také výuku angličtiny, která je opět založená na co nejpřirozenější komunikaci, rozložené do celého dne, aby dítě jazyk vstřebalo a nenásilnou formu si zvyklo na jeho zvuk. Tato škola do programu zahrnuje i další aktivity, jako je péče o rostliny a zahradu, péče o zvířata, logopedická péče či třeba muzikoterapie.
Kterou školu zvolit?
Pokud vás výchovně vzdělávací program Montessori zaujal, podívejte se na mapu, která Montessori školka je vám nejblíže a běžte si ji prohlédnout. Mnohé z nich nabízí i speciální aktivity pro rodiče s dětmi, v rámci kterých se s prostředím dostatečně seznámíte jak vy, tak vaše děti.