Jak a kdy se s dětmi připravovat? Na co si dát pozor? Přinášíme Vám několik rad a zásad, které byste jako rodiče neměli opomenout při přípravě dětí do školy.
- Dbejte na přípravdu do školy pravidelně každý den. I když se vám to zdá zatím zbytečné, dítě si zvykne na pravidelnost a nutnost každodenní přípravy, což mu v budoucnu, kdy bude látka ve škole obtížná, ulehčí v mnohém i „biflování“ před velkými písemkami apod.
- Před samotným začátkem připravte pracovní místo. Nestačí věci shrnout ke straně, na stole by nemělo zůstat nic, co by dítě rušilo, či mu překáželo. Zároveň pozor na dobré osvětlení a hluk.
- Snažte se dítěti po čas přípravy a práce na domácích úkolech věnovat po celou dobu. Předejdete tak dodatečnému vysvětlování, opravování a především budete vědět, s čím vlastně dítě potřebuje pomoci nebo naopak, v čem si je jisté.
- Nejprve se věnujte domácím úkolům, ale nevynechejteani zmínku o předmětech, u kterých domácí úkoly nejsou – třeba právě tady dítě vyniká a jakákoliv diskuze o úspěších a následná pochvala ho povzbudí ve vztahu ke škole.
- Zpočátku dělejte maximálně po každých 15- 20 minutách pauzu, nechte dítě například proběhnout a poté se případně k práci vraťte.
- Nevypracovávejte úkol nanečisto. Dítě se většinou soustředí na první pokus, opisování nevěnuje dostatečný pozor a dělá zbytečné chyby.
- Probírejte s dítětem látku i mimo vymezený čas– např. na nákupu trénujte počty, při výletě vysvětlujte na příkladech prvouku, zkoušejte číst s dítětem dětské knihy.
- Při čtení dávejte důraz na pochopení čteného. Nechte dítě přečíst odstavec a poté se ho zeptejte, o čem odstavec byl. Zamezíte tím situaci, kdy dítě bude sice dobře číst, ale bez pochopení obsahu.
- Připravujte se s dítětem do školy den předem, nenechávejte přípravu aktovky na ráno. Postupně by si mělo dítě připravit věci samo a vy pouze kontrolovat, zda má vše.
Doufám, že tyto rady pomohou zvládnout první třídu jak vám, tak vašim prvňáčkům. Hodně štěstí!