AVG radí, jak ochránit vaše děti před vámi nechtěně vytvořenou online identitou
Digitální narození“ – to je výraz pro okamžik, kdy se rodí online identita, tedy kdy natěšení rodiče na sociálních sítích sdílejí informace o šťastném těhotenství a o svém zatím nenarozeném potomkovi. Výzkum společnosti AVG ukázal, že nejméně čtvrtina dnešních dětí se „digitálně narodí“ ještě před jejich skutečným, fyzickým narozením.
Rodiče totiž často používají sociální sítě k tomu, aby se svými přáteli a známými sdíleli informace od pohlaví, jména či snímku z ultrazvuku očekávaného dítěte přes důležité momenty z dětství až po informace a kuriozity z období dospívání. Sharenting a s ním i online identita dítěte se ale může snadno vymknout z rukou. Nebezpečí spočívá zejména v tom, že jakýkoliv obsah sdílený online je snadno zneužitelný, např. fotky mohou být upraveny a použity k nechtěným účelům. Kromě toho, v dnešní době, kdy je naprosto běžné, že si zaměstnavatelé vyhledávají o svých potenciálních zaměstnancích informace na sociálních sítích, by vám v budoucnu vaše dítě za fotografie s humornými popisky nemuselo poděkovat.
Protože může mít sharenting nebezpečné následky, připravil Jiří Kropáč, vedoucí virové laboratoře AVG, několik rad, kterými by se měli řídit všichni rodiče sdílející na sociálních sítích jakékoliv informace o svých očekávaných či narozených potomcích:
* Dbejte na nastavení vašeho soukromí na sociálních sítích. Soukromí by mělo být nastaveno tak, aby se k fotografiím a jiným obsahům nedostal nikdo jiný, než vaši přátelé, kterým je obsah určený.
* Vždy se zamyslete nad následky, které by mohly vámi sdílené obsahy mít v budoucnu – budou fotky stále humorné, i když bude vašemu dítěti 12, nebo 17?
* Nastavte si službu Upozornění Google se jménem vašeho dítěte, která vám bude posílat emaily s nejnovějšími výsledky vyhledávání. Tak se ujistíte, že se na internetu nešíří nechtěné informace o vašem potomkovi.
* Zaregistrujte si na internetu doménu se jménem vašeho dítěte a tím si zajistěte, že ji v budoucnu nikdo jiný nezneužije.
* S rostoucím věkem vašeho dítěte mějte kontrolu nad jeho online aktivitami. Přehled o tom, co vaše dítě na internetu dělá, vám poskytne služba AVG Family Safety.