Výběru aktovky či školního batohu pro prvňáčky všichni věnují velkou péči. Ale co dál? Děti rostou, a tak přibližně od 10 let a pak na 2. stupni ZŠ potřebují nový batoh. Liší se kritéria výběru školního batohu pro větší školáky od kritérií pro prvňáčky? Co je pro ochranu zdravého růzstu zad větších školáků důležité?
40% procent školáků má vadné držení těla
Výsledky studie Státního zdravotnického ústavu, který zkoumal 3500 školáků, jsou alarmující: “Čtyřicet procent školních dětí mladších patnácti let má vadné držení těla, tedy kulatá záda, zvýšené bederní prohnutí, předsunutou hlavu, nebo dokonce skoliózu (vybočení páteře),” říká Věra Faierajzlová ze SZÚ v Praze.
Jaké batohy do školy chrání zdravý vývoj zad?
Vybírejte z batohů, které jsou určeny jako školní batohy na nošení učebnic a sešitů. Rozhodně nedoporučujeme zaměňovat školní batohy za batohy sportovní. Ty mají odlišnou konstrukci a jsou navrženy tak, aby vyhovovaly sportovním aktivitám.
Vhodná váha batohů pro starší děti by neměla přesáhnout cca. 1,5 kg. Například školní a studentské batohy Chilli (pro 3, – 7. třídu) a HIT (pro 5. třídu až po studenty) od české značky Topgal váží (prázdné) 1,04 – 1,18 kg. Váha německých studentských batohů Coocazoo se pohybuje v rozmezí 1,05 – 1,44 kg. Školní batohy této značky také prošly přísným testováním německé Asociace pro zdravá záda a pyšní se tak certifikátem AGR.
Ani velké děti by neměly nosit na zádech více než 10 – 12 % své váhy. Dohlédněte proto, aby vaše děti nosily v batohu opravdu jen to nejnutnější a pravidelně si každý den připravily do batohu jen věci na den následující. Není proto na škodu i u starších studentů občas zkontrolovat, co v batohu nosí, a vytřídit společně s dětmi zbytečnosti. Důležité také je naučit děti nosit těžší věci blíže zádové části batohu (je to šetrnější k zádům). Mnohdy jsou totiž přetížená záda příčinou vadného držení těla, což může následně způsobit bolesti zad nebo hlavy. Trvejte také na tom, aby děti nosily batoh na obou ramenou.
Neméně důležitá jsou pak u batohu pevná, správně tvarovaná a kvalitně polstrovaná záda. Batohy s ergonomicky tvarovanými zády se přizpůsobí tvaru páteře a máte tak jistotu, že prospívají zdravému vývoji páteře. Díky dobré konstrukci zad také batohlépe odváví pot a větrá a školáci a studenti se v létě tolik pod batohem nepotí.
Školní batohy jsou také vždy vyšší než širší. Váha obsahu se pak optimálněji rozloží a to znamená menší zátěž pro páteř. Ramenní popruhy by také měly být polstrované, širší a nastavitelné, protože v létě budou děti nosit batoh pouze na tričku, v zimě pak na bundě. Kvalitní batohy do školy mají také hrudní pás, někdy i bederní, díky kterým si školáci mohou nastavit opravdu pohodlné a zdravé nošení batohu po dobu několika let, kdy porostou a bude se jim proměňovat tělo.
Praktický školní batoh pro větší školáky a studenty
I pro větší školáky a studenty jsou stále důležité parametry jako váha, velikost, členění batohu, dostatek místa na učebnice, sešity, svačinu, penál, přezůvky, případně na notebook. Proto se na ně také zaměříme.
Batoh by měl tedy především být pohodlný na nošení, lehký, ale přitom prostorný s dostatečným počtem kapes, pro studeny počítejte s místem na notebook. Měl by být vyrobený z odolného a lehce omyvatelného materiálu. Velkou výhodou je stabilní zpevněné dno, vybavené plastovými nožičkami. Dále by batoh měl mít reflexní prvky, děti jsou pak lépe viditelné ve tmě. Například školní batohy Topgal i Coocazoo mají velmi účinné reflexní prvky pro bezpečnost dětí.
Najděte si čas vybrat batoh společně s dítětem. Pomozte jim při výběru radou, vysvětlete jim, co je důležité pro jejich zdraví, zvolte několik vyhovujících variant z hlediska ergonomie batohu, ale konečný výběr designu nechte na svých dětech. Vaše děti budou batoh nosit každý den do školy, pro ně bude batoh důležitým módním doplňkem a vyjádřením jejich stylu a osobnosti. Proto u starších studentů a školáků již více záleží i na designu batohu.
Autor: www.agatinsvet.cz