Portál pro rodiče a pedagogy-učitele.
Informace, náměty, zkušenosti.
Učební materiály, vzdělávací program.

Správný výběr vysoké školy

Školáci.com – pro rodiče a učitele | Portál pro rodiče a pedagogy-učitele


» (38) | Vložit komentář
Rubrika: Zprávy

Jste studentem střední školy a letos vás čeká maturita? Jste „chytří“ a přemýšlíte co dál? Ještě stále nemáte jasno? Pak právě pro vás je určeno několik rad pro výběr vysoké školy.

Nejprve je důležité se zamyslet nad tím, co vás nejvíce baví, co vám jde a čím byste se chtěli zabývat i v budoucnu. Dále si zjistěte, jaké jsou šance na přijetí na vybranou školu a jaká je zde „úmrtnost“ studentů. Dalším velmi podstatným bodem, který je nutné si zodpovědět, je uplatnění absolventů tohoto oboru a jaký je jejich průměrný plat.

A pokud vaše vybraná škola pořádá dny otevřených dveří, neváhejte, a vyrazte se na ni podívat. Zjistíte, jak se vám líbí a jak se prezentuje, jaká je kvalita zdejší výuky, zda má vazbu na praxi nebo vědu či jak moderní a rozsáhlé má vybavení. Další informace pak získáte na jejich internetových stránkách.

Všechny výše uvedené body jste si již zodpověděli? Máte vybráno? Pak si ještě zbývá zodpovědět finanční otázky – jak moc finančně náročná bude tato škola? Jaké je školné? Je zde možnost získat stipendium? Zvládnu při tomto studiu i práci či brigády? A nezanedbatelná je i otázka, zda budu do školy dojíždět či budu bydlet na koleji, příp. zda-li je kapacita kolejí dostatečná.

Pokud už toto vše máte vyřešené, a víte také, zda chcete studovat bakalářský či magisterský typ studia, nezapomeňte si včas zjistit do kdy a v jaké formě je nutno podat přihlášku, a co musí být její součástí. Informujte se také o případné možnosti přijetí bez přijímací zkoušky.

Nejdůležitější v této části však je si zjistit, co je obsahem přijímacích zkoušek a kdy přesně se konají, zda nekolidují s termínem jiných přijímacích řízení. Nezapomeňte se také zeptat na přípravné kurzy a nulté ročníky, či zda daná škola zveřejňuje přijímací testy z minulých let.

Nyní už zbývá pouze řádná a pečlivá příprava na samotné přijímací zkoušky. I to ovšem není zárukou, že se na svou vysněnou školu dostanete hned na poprvé, a proto je dobré se připravit i na „náhradní“ varianty, jako např. na studium „nultého ročníku“ nebo jazykové školy, výběr jiné vysoké či vyšší odborné školy či na získání praxe v zaměstnání. Zkusit znovu to pak můžete opět za rok.


Licence: Všechny Digitální učební materiály jsou publikovány pod licencí Creative Commons.
Creative Commons License

Leave a Reply

Přihlásit se

Rubriky a témata

rozbalit vše | zavřít vše

Doporučujeme navštívit

Zdravá lahev

MojeGalanterka

moje kosmetika

Sponzorované odkazy

Nápady a inspirace pro školáky

Přidejte se do skupiny a neváhejte všichni sdílet své nápady a inspirace.



FB stránky

FB skupina

Přidej se